Bębny djembe - Harouna Dembele

Wspaniały mistrz gry na bębnie djembe - Harouna Dembele po raz pierwszy na ATR Festival!

Harouna urodził się w artystycznej rodzinie w Bobo Dioulasso, kulturalnej stolicy Burkina Faso. Swoją edukację muzyczną zaczął już w młodym wieku od gry na tradycyjnych zachodnio afrykańskich instrumentach, takich jak djembe, balafon, dundun czy bara. Po przeprowadzce do Wybrzeża Kości Słoniowej dalej rozwijał swój talent muzyczny, grając na licznych ceremoniach i poznając w ten sposób tradycyjne rytmy i melodie iworyjskie. Wkrótce został również liderem i solistą djembe grupy Yelemba d'Abidjan, z którą odbył kilka międzynarodowych tras oraz nagrał dwa albumy. Zespół istniał przez 10 lat do czasu wyprowadzki części muzyków, w tym Harouny, do Francji. Artystom udało się jednak kontynuować współpracę, tym razem jako członkowie francusko-iworyjskiego kolektywu AKEÏKOI, łączącego muzykę zachodnio afrykańską z rockiem i funkiem. 

Od czasu rozpadu Yelemba d'Abidjan Harouna szefuje złożonemu z burkińskich i iworyjskich artystów zespołowi Parissi, z którym koncertuje w Europie i Afryce. Na nagranym z nim albumie Harouna wrócił do tradycyjnych melodii i rytmów Burkina Faso, prezentując przy tym swój nieprzeciętny talent muzyczny. Obecnie Harouna ma sławę jednego z najlepszych djembefola swoje generacji, co potwierdziła również współpraca przy projekcie "Djembe New Style" z Adamą Bilorou Dembele, Babarą Bangoura, "Petit" Adamą Diarrą i Thomasem Gueiem.

Część z nas miała okazję już go poznać podczas warsztatów we Wrocławiu, gdzie ujął wszystkich swoim profesjonalizmem i pozytywną energią. W tym roku będziemy mieli zaszczyt gościć Harounę po raz pierwszy w Warszawie, gdzie poprowadzi zajęcia djembe oraz wystąpi na sobotnim koncercie w ramach 5. Around the Rhythm Festival.